Szkolenie dla osób uczestniczących w wykonywaniu procedur z wykorzystaniem zwierząt

Głównym celem kursu jest poszerzenie wiedzy z zakresu chowu i hodowli zwierząt wykorzystywanych do celów naukowych lub edukacyjnych.

Szkolenie przeznaczone jest dla osób uczestniczących w wykonywaniu procedur z wykorzystaniem zwierząt. Kurs zgodny z Rozporządzeniem Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego w sprawie szkoleń, praktyk i staży dla osób wykonujących czynności związane z wykorzystywaniem zwierząt do celów naukowych lub edukacyjnych (Dz.U. 2021 poz. 185).

Celem kursu jest poszerzenie wiedzy z zakresu chowu i hodowli zwierząt wykorzystywanych do celów naukowych lub edukacyjnych.

Każdy uczestnik szkolenia otrzyma zaświadczenie o jego ukończeniu, które jest niezbędne do uzyskania wyznaczenia dla osoby uczestniczącej w procedurach z wykorzystaniem zwierząt.

1. Przygotowanie zwierząt do procedury. Metody i procedury postępowania ze zwierzętami przeznaczonymi do wykorzystania lub wykorzystywanymi w procedurach dostosowane do danego gatunku. Podstawowe rodzaje zachowania zwierząt.
  2. Rozpoznawanie właściwych dla poszczególnych gatunków zwierząt przeznaczonych do wykorzystania lub wykorzystywanych w procedurach oznak dystresu, bólu i cierpienia. Znieczulenie i metody uśmierzania bólu. Wpływ środków anestetycznych i przeciwbólowych na wynik doświadczenia.
  3. Zasady bezpieczeństwa i higieny pracy ze zwierzętami przeznaczonymi do wykorzystania lub wykorzystywanymi w procedurach.
  4. Chów i hodowla zwierząt przeznaczonych do wykorzystania lub wykorzystywanych w procedurach, z uwzględnieniem biologii gatunku i genetyki. Normy utrzymywania tych zwierząt i sposoby wzbogacania ich środowiska. Codzienna opieka nad zwierzętami.

1. potrafił ocenić stan zdrowia zwierząt wykorzystywanych do celów naukowych i edukacyjnych
  2. znał charakterystykę podstawowych gatunków zwierząt wykorzystywanych do celów naukowych i edukacyjnych
  3. znał zasady bezpieczeństwa i higieny pracy ze zwierzętami przeznaczonymi do wykorzystania lub wykorzystywanymi w procedurach

Kurs przeznaczony dla pracowników jednostek naukowych, doktorantów, studentów