Kurs specjalistyczny dla kandydatów na klasyfikatorów grzybów

Przygotowanie uczestników do złożenia egzaminu na klasyfikatora grzybów.

Przygotowanie uczestników do złożenia egzaminu na klasyfikatora grzybów, zgodnie z zasadami określonymi w obwieszczeniu Ministra Zdrowia z dnia 21 maja 2020 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie grzybów dopuszczonych do obrotu lub produkcji przetworów grzybowych, środków spożywczych zawierających grzyby oraz uprawnień klasyfikatora grzybów i grzyboznawcy.

Mikroskopy, binokulary, lupy, urządzenia geolokalizacyjne, klucze (elektroniczne i papierowe) do identyfikacji grzybów, dostęp do aktów prawnych.

Podczas zajęć uczestnicy nauczą się rozpoznawać grzyby dopuszczone do obrotu na terenie RP w oparciu o cechy morfologiczne oraz zdobędą wiedzę określoną w ramowym programie kursu na klasyfikatora grzybów.

1. Podstawowe wiadomości o grzybach kapeluszowych
  2. Charakterystyka dopuszczonych do obrotu grzybów uprawnych i rosnących w warunkach naturalnych
  3. Grzyby jadalne niedopuszczone do obrotu – przyczyny ich niedopuszczenia
  4. Grzyby trujące i zatrucia grzybami
  5. Grzyby podlegające ochronie prawnej
  6. Podstawy prawne dotyczące sprawowania nadzoru przez organy urzędowej kontroli żywności oraz materiałów i wyrobów przeznaczonych do kontaktu z żywnością
  7. Polskie normy dotyczące grzybów świeżych
  8. Ocena grzybów świeżych
  9. Wymagania sanitarne dotyczące punktów skupu grzybów
  10. Sprawowanie nadzoru sanitarnego i wystawianie atestów na grzyby świeże przeznaczone do przetwórstwa i obrotu

1. Potrafił rozpoznawać grzyby dopuszczone do obrotu na terenie RP w oparciu o cechy morfologiczne
  2. Posiadał wiedzę niezbędną do podejścia do egzaminu na klasyfikatora grzybów
  3. Potrafił wystawić atest na grzyby świeże
  4. Potrafił prowadzić skup grzybów świeżych

Kurs przeznaczony dla każdej osoby chcącej posiąść uprawnienia klasyfikatora grzybów

Formularz będzie dostępny od czerwca 2024.